Ολυμπιακός και Νίκη Λευκάδας προκρίθηκαν στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος

[ad_1]

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας των Γυναικών, όπου απέναντι στη Νίκη Λευκάδας (24/3, 15:00) θα διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας του και μάλιστα διαδοχικό. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν άνετα με 78-37 του -πρωτοπόρου του 1ου Ομίλου της Α2 γυναικών- Παναθηναϊκού, στον δεύτερο ημιτελικό του φάιναλ φορ που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Κλαδισού στα Χανιά. Με την επιτυχία αυτή ο Ολυμπιακός διεύρυνε το αήττητό του στις εγχώριες διοργανώσεις, ενώ στόχος του είναι και εφέτος το νταμπλ.Πριν από το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Θανάση Γιαννακόπουλου.
Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-20, 49-28, 78-37
Ένα ξέσπασμα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για τις «ερυθρόλευκες», προκειμένου να μπουν πρόωρα σε τροχιά νίκης. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη έτρεξε από το 9-8 στο 3΄ ένα σερί 10-0, κλείνοντας την περίοδο στο +9 (19-8). Οι «πράσινες» αντέδρασαν, μείωσαν και πάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο σε 22-18 (15΄), αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους σκορ 17-2 για το +19 με την ολοκλήρωση της περιόδου (39-20). Με τον Ολυμπιακός να μένει σε απόσταση ασφαλείας, από τη διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων, οι «ερυθρόλευκες» όχι μόνο δεν απειλήθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά βρέθηκαν με τη λήξη της αναμέτρησης στο +41 78-37.
Διαιτητές: Μαγκλογιάννης, Κάρδαρης, Γιακείμη
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 8(1), Σταμάτη 11(2), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 8(1), Παυλοπούλου 9(1), Νικολοπούλου 6, Σωτηρίου 2, Τίκβιτς 6, Λίτσι 4, Τζόνσον 13, Κοσμά, Σταμολάμπρου 11(3) .
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καντζιλιέρης): Κασδαγλή, Μούλη 8, Π. Κοιλιά 3, Καλαμπάκου 12(2), Ευαγγελάτου 2, Αρβανίτη 4, Σλούκα 2, Εζέτζα 6, Ακρίβου, Μούτσα, Σιγάλα.
Νίκη Λευκάδας-Δάφνη Αγ. Δημητρίου 73-68
Η Νίκη Λευκάδας είναι η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου μπάσκετ των γυναικών. Η νησιωτική ομάδα επιβλήθηκε 73-68 της Δάφνης Αγίου Δημητρίου στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ, το οποίο διεξάγεται στα Χανιά, και πήρε το «εισιτήριο» για την καταληκτική αναμέτρηση του θεσμού που θα διεξαχθεί την Κυριακή (24/3, 15:00). Εκεί η Νίκη Λευκάδας θα αντιμετωπίσει την ομάδα που θα επικρατήσει στον δεύτερο ημιτελικό (19:00), στον οποίο θα αναμετρηθούν Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.
Τα δεκάλεπτα: 27-16, 38-37, 56-53, 73-68
Η Νίκη Λευκάδας ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και έφτασε σε διψήφια διαφορά στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-16), ωστόσο η Δάφνη αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 3-13 μείωσε σε 30-29 στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, ενώ στη συνέχεια ισοφάρισε 35-35 λίγο πριν το ημίχρονο και πέρασε μπροστά στο 23΄ (42-43). Η Νίκη κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοπορία (53-46 στο 27΄), η Δάφνη ισοφάρισε για δεύτερη φορά στον αγώνα (60-60), περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος, ωστόσο η Νίκη ξέφυγε γι’ ακόμη μια φορά (71-64 στο 36΄) και έφτασε στη νίκη 73-68, πανηγυρίζοντας την πρώτη συμμετοχή της σε τελικό του Κυπέλλου.
Διαιτητές: Μαλαμάς, Κωνσταντινίδου, Χριστινάκης.
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Κ. Τσινέκε, Ελ. Τσινέκε 6, Σύρρα 6, Παπαμιχαήλ 2, Τζόνσον Ουόκερ 35, Μπαλτά 1, Σμιθ 7, Νάιτ 16 (1).
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Μπουμπούς): Τζέιμς 17 (2), Αλεξανδρή 4, Σουλτάνη, Γούναρη 8 (1), Τετενέ 6, Τσίντομ 17, Μπράουν 16 (2).
ΠΗΓΗ: ΑΠΕ-ΜΠΕΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ: EUROKINISSI